Dünya tarihinin en karanlık döneminde, milletimizin çektiği ızdırapların en yakın şahidi olan Kuyucaklı ecdadımız, topraklarını düşman zulmünden kurtarmak için topyekûn mücadele ederek, 96 yıl önce büyük bir zafere ulaşmıştır.
 
 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz ile bozguna uğrayan işgalci düşman kuvvetleri, ilçemizde çok büyük tahribatlar yapmış, tüm yerleşim birimlerimizi yakıp yıkarak terk etmiştir. Böylesi bir yıkım ve insanlık dışı düşmanca tavır karşısında Kuyucak halkı daha da kenetlenerek yaraları sarmaya çalışmış ve ilçemizin yeniden imar ve inşası için olağanüstü gayret göstererek topyekûn bir seferberlik başlatmışlardır.
 
Her biri bağımsızlık destanı yazacak geçmişe sahip olan bu kahramanlar, yaptıkları ile yaşadıkları dönemin ötesine geçmeyi başararak, milli ve manevi değerlerine olan yürekten bağlılıklarıyla tüm dünyaya güçlü bir birliktelik mesajı vermişlerdir. Kurtuluş yolunda gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimiz ve gazilerimiz, bütün sıkıntılara göğüs germiş ve bizlere bu güzel vatanı bırakmışlardır. Böyle bir ecdadın torunları olan bizlere düşen görev, ecdadımızın kutsal emaneti olan Kuyucak’ımızı  ve ülkemizi millet şuuruyla korumak, daha da kalkınmış ve refah dolu yarınlara taşımaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Kuyucak’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılını kutlar; başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, vatanı uğruna fedakârca savaşan tüm şehitlerimizi ve  gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum. Ruhları şad olsun.
 
                                                                                                                                                  Yusuf Beran VURAN
                                                                                                                                                          Kaymakam